Atrakcje w pobliżu

 
SZLACHTOWA

Muzeum Pienińskie
Stworzone  w celu upamiętnienia historii Szczawnicy i życia górali pienińskich. Atrakcyjne eksponaty, różnorodne ekspozycje takie jak tradycyjne stroje górali pienińskich, wyposażenie góralskich gospodarstw czy przykłady sztuki ludowej wprowadzą Was w życie i historie tutejszej ludności.  Na uwagę zasługują np. godła domów, które swojego czasu pełniły rolę numeracji budynków. Jest to także miejsce, w którym można odnaleźć zbiory biograficzne dwóch najważniejszych dla Szczawnicy osób - Józefa Szalaya i pisarza Józefa Wiktora.

Cerkiew w Szlachtowej 
Kościół zbudowany na planie krzyża greckiego, w stylu eklektycznym, zgodnie z wzorami rosyjskiej architektury cerkiewnej z tego okresu. Budowlę wzniesiono z kamienia, otynkowano oraz pokryto blachą. Prezbiterium oddzielono od nawy Ikonostasem z 1927 roku, który wskazuje na tradycję tzw. Szkoły Lwowskiej. Zdumiewające jest, że obrazy stanowiące monumentalny ikonostas wykonano na płótnie, oprócz tego, postacie zdradzają cechy realistyczne, portretowe nietypowe cechy ikony. II wojna światowa i jej konsekwencje, spowodowały wielkie zmiany etniczne. Ruś Szlachtowska wysiedlona została niemal cała z terenów rodzimych. Nowo osiedleni mieszkańcy byli katolikami. Przekształcono cerkiew na potrzeby kościoła katolickiego.  

Szlak papieski
Dwa szlaki papieskie, które przemierzał Karol Wojtyła: szlak kajakowy na Dunajcu i pieszy - ze Szlachtowej na Przehybę. W miejscu rozpoczęcia i zakończenia szlaku ustawione są pamiątkowe głazy wraz z tablicami informacyjnymi. Jeden z głazów umieszczony jest na przystani flisackiej w Szczawnicy, drugi - w pobliżu kościoła w Szlachtowej, gdzie już stoi "szałas zadumy".

Przehyba (1175 m)
Góra w masywie Beskidu Sądeckiego, którego najwyższy wierzchołek liczy 1175 m n.p.m. i zwany jest Garbem. Znajduje się tam znane schronisko turystyczne oraz charakterystyczna wieża, czyli maszt telewizyjny o wysokości 87 m. Schronisko to kilkukrotnie odwiedził Karol Wojtyła, a w czasie wojny był to teren działań oddziałów partyzanckich. Można skorzystać z wielu tras pieszych o różnych stopniach trudności, to miejsce krzyżowania się różnych szlaków turystycznych, prowadzących, m.in. do  Krościenka nad Dunajcem, Szlachtowej, Jaworek, Rytra, Jazowska, Gabonia i Moszczenicy Wyżnej.

Jarmuta (794 m)
Szczyt leżący  pomiędzy Szlachtową, a Szczawnicą do którego nie biegnie żaden oficjalny szlak turystyczny, ale łatwo się na nią dostać - warto odwiedzić to miejsce ze względu na niesamowitą panoramę okolicy. To jedna z nielicznych gór pienińskich pochodzenia wulkanicznego. Jej wiek szacuje się na 24 mln lat. Przed II w. św. na Jarmucie istniała skocznia narciarska a także podejmowano próby wydobywania surowców.  Górę wyróżnia nadajnik telewizyjny, znajdujący się na polanie Andrzejówka na szczycie Jarmuty. Doskonale widoczny z dużych odległości. Ze szczytu góry można zobaczyć Trzy Korony, Durbaszkę, Wysoką, Wąwóz Homole, a także Beskid Sądecki z Radziejową, Gorce i Pasmo Lubania oraz Beskid Wyspowy czy Tatry.

           
JAWORKI

Durbaszka (934 m)
Szczyt górski w paśmie Małych Pienin, przebiega przez niego granica słowacko-polska. Od południowej, słowackiej strony jest całkowicie zalesiona, pomiędzy drzewami można rozkoszować się ładnymi widokami na Tatry. Na północnej, polskiej stronie wielkie połoniny opadające do doliny Grajcarka. Przed II wojną światową były to tereny uprawowe Łemków ze wsi Jaworki. Teraz wypasane są tutaj stada owiec przez baców z Podhala. Znajduje się tu zmodernizowane schronisko pod Durbaszką i punkt ratowniczy GOPR. Swoją pieszą wycieczkę warto rozpocząć od parkingu przed wąwozem Homole i kierować się nieoznakowaną ścieżką aż do schroniska.

Wąwóz Homole
Jedno z najbardziej niepowtarzalnych miejsc w Pieninach. Urok tego miejsca to potok Kamionka płynący dnem Wąwozu i tworzący efektowne kaskady. Początek potoku i jego źródła znajdują się w okolicach góry Wysoka. Ogromne wrażenie robią ściany wąwozu miejscami wysokie na 120 m, zbudowane z wapieni oraz niewielkich związków żelaza. Obecnie teren ten to rezerwat przyrody, chroniący ukształtowanie terenu, rzadkie gatunki roślin i siedliska zwierząt i ptaków np. gniazda sów. Za wejście do wąwozu pobierana jest opłata. Przez wąwóz Homole można dostać się na Wysoką albo do turystycznego szałasu “Bukowinki”, gdzie można skorzystać z bufetu, a w zimie ze stacji ośrodka narciarskiego.

Wysoka (1050 m) 
Szczyt w Małych Pieninach, położony na granicy polsko-słowackiej, najwyższy szczyt całych Pienin, z którego rozciąga się niesamowity widok. Istnieją dwa szlaki turystyczne. Szlak zielony - rozpoczyna się w Jaworkach, od terenu Wąwozu Homole i  łączy się z głównym Szlakiem Pienińskim. Pozwala na dotarcie do najwyższej góry Pienin - Wysokiej, co zajmuje ok 2 h. Zejście w dół powinno zająć ok 1,5h. Na trasie szlaku zamontowano barierki, schodki i mostki ułatwiające wspinaczkę.
Szlak niebieski - biegnący grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Durbaszkę, Wysokie Skałki, Wierchliczkę i przełęcz Rozdziela na Wielki Rogacz.

Cerkiew w Jaworkach
Jest to dawna cerkiew greckokatolicka, która służyła chrześcijanom obrządku wschodniego . Po pożarze drewnianej świątyni wzniesiono murowaną cerkiew w roku 1798, która swym pięknem ozdabia okolice Jaworek do dzisiaj, dominując nad okolicą. Styl budowli jest klasycystyczny, zawiera  elementy późnobarokowe. Kościół jest orientowany, z prezbiterium skierowanym na wschód w kierunku Jerozolimy. Aktualnie świątynia jest jednonawową, kamienną, otynkowaną budowlą, zadaszenie jest namiotowe kryte blachą. W jego wnętrzu dominuje tradycyjny, greckokatolicki ikonostas.

Karczma Bacówka
Historia restauracji ma swój początek od reżysera Kazimierza Kutza, kręcił on na terenie Jaworek film pt. "Znikąd do nikąd". Główną akcję umiejscowił w karczmie, która została zbudowana specjalnie w tym celu. Po kilku latach obiekt został zaadaptowany do celów gastronomicznych i rozpoczął nowe życie jako restauracja. Dania przygotowane według własnych silnie strzeżonych przepisów i niespotkanych nigdzie indziej walory smakowe. Restauracja jest wpisana do rejestru ‘Małopolskiej trasy smakoszy’.
http://www.bacowkajaworki.nrs.pl

Arena  Jaworki
Kompleks narciarski w dolinie Skalskiego Potoku, w skład którego wchodzą kolej linowa "Homole" – krzesełkowa 2-osobowa o długości 621 i wyciąg talerzykowy "Storczyk" o długości 200 m. W nocy oświetlony stok sprzyja wieczornym zjazdom. Miła atmosfera, dobrze przygotowane stoki i dostępność punktów gastronomicznych sprzyja zimowemu szaleństwu.
http://arenanarciarska.pl

Stadnina koni „Rajd”
To część grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, a także Ośrodkiem Górskiej Turystyki Jeździeckiej wraz PTTK. Stadnina znajduje się w malowniczych Jaworkach w otoczeniu licznych rezerwatów. Stadnina dysponuje bogatą ofertą dla osób indywidualnych ale także dla grup.
http://stadninarajd.pl

Muzyczna Owczarnia
Jest to klub muzyczny, stowarzyszenie, a szczególne miejsce pracy twórczej. Jako organizacja użytku publicznego działa od 1999 roku, prowadzone są tu warsztaty muzyczne, organizowane koncerty, plenery malarskie i rzeźbiarskie. Warto tam zajrzeć choćby z powodu zgromadzonych tam pamiątek należących do wybitnych artystów.
http://www.muzycznaowczarnia.pl/

Rezerwat Biała Woda
Jest to najbardziej oddalona na wschód część Pienin. Trasa biegnąca wzdłuż wąwozu Międzyskały nie jest zbyt wymagająca, pokonanie zajmuje około 1,5h. Rezerwat zapewnia malownicze widoki i kontakt z przyrodą, chroni unikatowe i niespotykane formacje geologiczne z okresu jury i kredy oraz rzadko występujące rośliny naskalne. Biała Woda to także pozostałości po łemkowskiej wsi i ludności ruskiej, która zamieszkiwała te tereny w XIX wieku. Niesamowitych wrażeń dostarczy nam przebycie tej rasy na rowerach czy konno.

Szlak pieszy do Piwnicznej
Trasa różnej trudności, której przejście zajmuje około 7h, prowadzi przez Białą Wodę w Jaworkach, przez Wielki Rogacz, przełęcz Żłobki, Radziejową schodząc aż do samej doliny Popradu.

Szlak pieszy do Litmanowej
Trasa, którą można rozpocząć w Rezerwacie Białej Wody, przez przełęcz Rozdziela, przejście szlaku żółtego zajmuje około 2,3h.


SZCZAWNICA

Park Górny 
Park stworzony w XIX wieku, obsadzony rzadkimi okazami drzew. Poszerzony o 11ha i wysadzony modrzewiami na zlecenie Adama Stadnickiego, którego imieniem został nazwany. Na terenie parku znajduje się wiele zabytkowych obiektów, rzeźb i pomników.

Dworek Gościnny
Jest to ‘pieniński salon’, który swoimi początkami sięga XIX wieku jako centrum życia kulturalno-rozrywkowego. Po pożarze  budynek został doszczętnie zniszczony.
W  2008 roku zaczęto odbudowę, odtworzono na nowo nie tylko wnętrza ale także duszę tego miejsca. Budynek zachwyca nie tylko swoim wyglądem ale również niesamowitymi wydarzeniami artystycznymi, kulturalnymi oraz organizowanymi uroczystościami.
http://www.dworekgoscinny.pl

Inhalatorium
Zabytkowe sanatorium w Parku Górnym, sięgający swą historią XX wieku.
http://www.uzdrowiskoszczawnica.pl

Café Helenka
Jest to kawiarnia, która znajduje się na miejscu dawnej Galerii Spacerowej, którą niegdyś przechadzali się kuracjusze szczawniccy. Odbudowana po pożarze odzyskała dawną świetność i cieszy się dużą popularnością wśród ludzi którzy mają ochotę zasmakować innej kuchni niż miejscowa. Całość dopełnia widok na urokliwą pierzeję placu Dietla.
http://www.cafe-helenka.pl

Pijalnia Wód
Znajduje się w budynku „Dom nad Zdrojami” na palcu Dietla. Można napić się wód z sześciu źródeł, Heleny, Jana, Józefa, Józefiny i Stefana. Wody lecznicze działają m.in. na układ oddechowy czy pokarmowy i uzupełniają niedobory i wspomagają profilaktykę. Na piętrze znajduje się przestrzeń wystawowa.

Plac Dietla
Jest zakończeniem ulicy Zdrojowej. Plac okala willa Holenderka i Dom nad Zdrojami, który wybudowano w miejsce altany, pod którą skrywały się źródła Stefan i Józefina. Centralny punkt placu Dietla zajmuje fontanna z dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnik ku pamięci Józefa Dietla.

Szlak pieszy na Bryjarke i Bereśnik
Łatwy żółty szlak turystyczny biegnący ze Szczawnicy. Cała trasa nie jest trudna i poradzą sobie z nią nawet początkujący wędrowcy - prowadzi obok krzyża na Bryjarce oraz mija schronisko pod Breśnikiem. Na szczycie góry znajduje się atrakcja turystyczna w postaci dużego metalowego krzyża. Warto wejść na górę dla samego widoku. Bryjarka to także miejsce źródeł mineralnych wód leczniczych dostępnych w Szczawnicy. Bereśnik to kolejny punkt żółtego szlaku turystycznego, a konkretniej schronisko pod Bereśnikiem. Znane jest ze smacznej kuchni. Jest to bacówka turystyki kwalifikowanej i istnieje od 1989 r.

Park Wodny  Solar Spa
Niewielki park wodny, który oferuje wiele atrakcji tj. basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, wanny do masażu, sztuczną fale, zjeżdżalnie, wodospady, a także liczne masaże i sauny. Sprawia, że nie można się nudzić w Pieninach nawet w pochmurne dni.
Ulga obowiązuje dzieci do 12 lat. Czepki nie są obowiązkowe.
http://www.solarspa.pl/park_wodny

Palenica (722 m)
Szczyt małych Pienin, na którym znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Na szczyt można dostać się wyciągiem krzesełkowym PKL. Szczyt pełni ważną rolę w sezonie zimowym gdyż na stokach góry znajduje się Stacja Narciarska Palenica, z wieloma trasami narciarskimi m.in czerwona – „Palenica 1” jedna z ciekawszych tras narciarskich w Polsce (trasa FIS) oraz rodzinna trasa  „Palenica 2” długa na prawie 2 km . Na górze rozciąga się niesamowity widok na Tatry.

Trasa pieszo-rowerowa na Słowacje
Jest to niezwykle malownicza i jedna z najpięknieszych ścieżek w Polsce. Swój początek ma u podnóża Palenicy. Prowadzi wzdłuż koryta Grajcarka, a później Dunajca. Można dotrzeć tą trasą do Leśnicy albo do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, podziwiając piękno Pienińskiego Parku Narodowego.

Park Dolny
Park w centrum Szczawnicy po północnej stronie ulicy Głównej, u podnóża góry Bryjarki. Utworzony w latach 1861–1868. Jego powstanie było spowodowane zagospodarowaniem znajdujących się tu źródeł: „Szymona”, „Anieli” i „Heleny”.  Znajduje się tam m.in. źródło Szymon, willa Leonówka i grota sławiąca Mikołaja Zyblikiewicza.

Przystań kończąca spływ Dunajcem
Jest to miejsce gdzie po ok 3 h spływania tratwą od Sromowiec Wyżnych, kończy się spływ Dunajcem.
Jeżeli zostawiłeś samochód na początkowej stacji spływu Dunajca, aby dostać się do Sromowiec Wyżnych, skieruj się w stronę pawilonu handlowego i parkingu piętrowego w dolnej Szczawnicy, gdzie czekają busy powrotne.

Szlak pieszy na Sokolice (747 m)
Sokolica leży w części Pienin. Zbudowana jest z odpornych na warunki atmosferyczne wapieni rogowcowych. Na Sokolicy rośnie lasek reliktowych sosen, najstarsza ma około 500 lat. Jest tam najbardziej znana w Polsce sosna. Na Sokolice można wejść od Niżnej Szczawnicy gdzie trzeba przeprawić się łódką, wtedy dostajemy się bezpośrednio na Sokolice. Drugą możliwością jest wejście na Sokolice od strony Krościenka nad Dunajcem przez Trzy Korony i Zamkową Górę. 

Spływ Dunajcem
Z przystani flisackiej w Kątach łodzie zabierają w wyjątkowy i niepowtarzalny 15 kilometrowy rejs. W linii prostej do przystani końcowej w Szczawnicy dzieli odcinek 6 km, ale różnica poziomów wynosi 36 m. Spływ, w zależności od stanu wody trwa od 2 do 3 godzin i kończy się w Szczawnicy, gdzie busami można z powrotem dostać się do Sromowiec. Jest to jedna z najbardziej znanych i lubianych atrakcji w okolicy, zapewnia niezapomniane przeżycia, które dodatkowo urozmaicają flisacy pienińscy. 
Możliwy dojazdu z centrum Szczawnicy busami z tabliczką „Spływ Dunajcem”  do Sromowiec Wyżnych.

Pieniński Park Narodowy
Jeden z 23 parków narodowych Polski obejmujący obszar Pienin. Jest to niezwykle ciekawy teren pod względem przyrodniczym i turystycznym. Spływ Dunajcem, Sokolica, Trzy Korony, piękne widoki, mnogości szlaków i innych atrakcji sprawia, że jest jednym z najliczniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce.
 

KROŚCIENKO

Trasa rowerowa ze Szczawnicy Niżnej do Krościenka
Jest to trasa, która biegnie w kierunku Krościenka od samej Szczawnicy.
Łączy się w Niżnej Szczawnicy z trasą w kierunku Słowacji. Po drodze możemy podziwiać Kotońkę i stojącego na niej górala oraz wijący się wzdłuż trasy Dunajec.   

Park Linowy
Składa się z trzech tras linowych, dostosowanych do różnego wieku. Zespół zawieszonych przeszkód między drzewami, na których możesz przeżyć ekscytującą przygodę na świeżym powietrzu, sprawdzając swoje możliwości fizyczne i psychiczne.

Szlak pieszy na Trzy Korony
Z centrum Krościenka na Trzy Korony prowadzi żółty szlak prowadzący wzdłuż ulicy Jagiellońskiej, 
w kierunku Krośnicy. Wkrótce szlak opuszcza główną drogę i odbija w lewo w ulicę Trzy Korony. Po drodze mijamy rozstaje dróg i zielone szlaki prowadzące na Sokolicę. Na sam szczyt prowadzi metalowa kładka. Zwieńczeniem Trzech Koron jest platforma widokowa, zawieszona nad wijącym się u dołu Dunajcem. Z Trzech Koron rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama obejmująca Tatry, Magurę Spiską, Gorce, Beskid Sądecki, Dunajec oraz Pieniny. Ciekawym rozwiązaniem jest przejście z Trzech Korona przez Zamkową Górę na Sokolice, kończąc swoją wędrówkę schodząc ku brzegom Dunajca. Tam czeka Was krótka przeprawa tratwą przez rzekę.
 

CZORSZTYN

Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim
Kolejną atrakcją Pienin jest niedawno powstałe jezioro Czorsztyńskie. Znajduje się ono nad zalanym korytem rzeki Dunajec. Pod wodą znalazły się takie znane miejscowości jak Czorsztyn czy Stare Maniowy.
Statek "HARNAŚ" to pływająca kawiarnia, z pokładu której można podziwiać okoliczne zabytki tj. Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. Rejs trwa około 50min.
Termin:  1 maja-15 października, wypływa o pełnej godzinie od 10:00 z przystani: Niedzica - Zamek
Statek "Dunajec" oraz statek "Halny" wykonują stałe rejsy między zamkami Czorsztyn i Niedzica. Na swój pokład zabierają około 100 osób każdy, a rejsy odbywają się co 20 minut. Statki posiadają pokłady słoneczne, z których rozciąga się wspaniały widok na pobliskie atrakcje oraz pokład zadaszony, w razie gorszej pogody.
Na pokład możemy zabrać rowery, wózki dziecięce oraz inne niewielkie przedmioty.
http://www.rejs.net.pl
www.wolski.pl/dama

Wędkarstwo - Dunajec i Jezioro Czorsztyńskie
Miejsca idealne dla wędkarzy. Duże, piękne ryby, rzeka i otaczającą ją dziką przyrodą oraz jezioro z przepięknymi widokami. Na Jeziorze Czorsztyńskim można łowić większość ryb słodkowodnych. Wody Dunajca i Jeziora Czorsztyńskiego obfitują w wiele gatunków ryb, tj.  głowacice, pstrągi potokowe, lipienie, płotki czy szczupaki, rzadziej liny i miętusy.

Ogólne zasady wędkowania:
- obowiązuje wpłata na PZW okręgu nowosądeckiego - roczna albo okresowa
- połów ryb dozwolony jest jedną wędką w porze dziennej tj. od świtu do zmierzchu (1 godz. przed Wschodem oraz 1 godz. po zachodzie słońca), wyłącznie na przynęty sztuczne i roślinne
- pozwolenia na wędkowanie na wodach górskich kupić można w centrum windsurfingu w Mizernej oraz Pawilonie Wystawowym ZZW Niedzica.
- obowiązuje zakaz nęcenia.
- obowiązuje okres ochrony szczupaków od 01.01 do 30.04. 
- na Jeziorze Czorsztyńskim obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych.

Góra Wdżar (767 m)
Szczyt w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, pomiędzy przełęczami Drzyślawa i Snozka. Wdżar jest szczególnie interesujący z geologicznego punktu widzenia. Jest bowiem jednym z kilku miejsc w Pieninach,  gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną.  Zarówno w zimie, jak i w lecie znaleźć tu można sporo atrakcji turystycznych: m.in. wyciąg krzesełkowy, park linowy, Bike Park dla kolarzy grawitacyjnych i enduro, ścieżka edukacyjna, ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski, letni tor saneczkowy czy rowerowa trasa downhill oraz zaplecze gastronomiczne.

Stacja Narciarska Czorsztyn Ski
Od kilkunastu lat bardzo dobrze znana i lubiana stacja narciarska na górze Wdżar, na pograniczu Gorców i Pienin. Bogata oferta dla narciarzy, wiele atrakcji, nowoczesna infrastruktura i piękne widoki sprowadzają tu co roku wielu miłośników zimowego szaleństwa.  
Stacja Czrsztyn-Ski
Wchodzi w skład rejonu TatraSki objętego wspólnym karnetem, która umożliwia korzystanie z wielu stacji tj: Białka Tatrzańska, Jurgów, Czarna Góra Koziniec, Litwinka 
http://www.czorsztyn-ski.com.pl/

Ruiny Zamku Czorsztyńskiego
Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim  na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.
Zwiedzanie ruin zamku: indywidualne, bez przewodnika. 

Jezioro Czorsztyńskie
Zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu,  pomiędzy Pieninami i Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi. Tworzy malowniczy krajobraz wody i gór. Odpowiednia infrastruktura sprawia, ze latem turyści chętnie korzystają z kąpieli wodnych oraz wielu atrakcji tj. rowerki wodne, żeglarstwo, windsurfing, kajaki, wędkarstwo. Specjalnie przystosowane dla turystów przystanie umożliwiają bezpieczną kąpiel i zabawę nad wodą.

Plaża Zamajerz w Niedzicy 
Plaża przy ulicy Mizernej w Czorsztynie
Plaża przy ulicy Turystycznej w Kluszkowcach
Plaża Wyskocz na!  w Maniowach  
Wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, surfing)- Przystanie żeglarskie z wypożyczalniami sprzętu pływającego w Czorsztynie , Mizernej, Kluszkowcach, Maniowach. Możliwość wypożyczenia sprzętu za okazaniem dowodu osobistego lub prawa jazdy. Przestrzegamy przed niebezpiecznym zachowaniem, gdyż sami odpowiadamy za sprzęt i swoje bezpieczeństwo.

Trasa rowerowa VELO Czorsztyn
Kolejna bardzo artakcyjna trasa rowerowa na mapie Pienin. Oferuje 27,3 km trasy wokół Jeziora Czorsztyńksiego. Na szlaku plaże, restauracje, punkty odpoczynku, a nawet przeprawa statkiem. Przepiękne widoki na jezioro, a w tle pasmo Pienin i Tatr. 
 
NIEDZICA

Przejście Graniczne Niedzica-Lysá nad Dunajcom
Polsko-słowackie, drogowe,  całodobowe, międzynarodowe przejście graniczne.

Zamek Dunajec
Położony nad Dunajcem okazały zamek (również nazwany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m. Wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. Z wież zamku rozpościera się niesamowity widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę i ruiny zamku w Czorsztynie. Do zamku prowadzi "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. Wejście na zamek jest płatne i możliwe jedynie w grupach z przewodnikiem, który jest w cenie biletu. 
http://www.zamek-w-niedzicy.pl/

Zapora - Elektrownia Wodna w Niedzicy
Powstała w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także do wykorzystania energetycznego potencjału wody. Jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. 
Zwiedzanie możliwe tylko z  przewodnikiem. Zobaczyć możemy  pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel - galeria kontrolna zapory poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory. Dostępne są dwie trasy wycieczkowe dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji.
http://www.niedzica.pl/52-Elektrownia_Wodna_w_Niedzicy

Stacja Narciarska Polana Sosny
Dostępna w dzień i wieczorem oświetlona trasa narciarska. Na narciarzy i snowboardzistów czekają: 3 wyciągi narciarskie, 5 tras zjazdowych, szałas gastronomiczny,  szkółki narciarskie, wypożyczalnia sprzętu i bezpłatny parking.

Szlak Architektury Drewnianej
Otwarte obiekty można zwiedzać na 6 trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko - gorlickiej. W tym okresie zobaczyć można wyjątkowe wnętrza drewnianych zabytków sakralnych, na co dzień zamkniętych lub otwieranych tylko na nabożeństwa. Trasa podhalańska  obejmuje 5 obiektów sakralnych, na szczególną uwagę zasługuje Kościół pw. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, wpisany w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
http://www.drewniana.malopolska.pl/
 

SROMOWCE  WYŻNE

Początkowa przystań Spływu Dunajcem
Znajdująca się w Sromowcach Wyżnych stacja spływu Dunajca, gdzie rozpoczynamy spływ tratwami. Najciekawszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Wycieczka trwa w zależności od poziomu Dunajca i wyboru przystani końcowej od dwóch do trzech godzin. Tradycja  Spływu Dunajcem z turystami sięga roku 1832.

Pamiętaj, że stacja końcowa jest w Szczawnicy i trzeba wrócić po samochód busem.
http://www.flisacy.com.pl/


SROMOWCE  NIŻNE

Szlak pieszy na Trzy Korony przez wąwóz  Szopczański
Sromowce Niżne są doskonałym miejscem wypadowym dla amatorów pieszych wycieczek w Pieniny. To tutaj zaczynają się najciekawszy żółty szlak prowadzący na Trzy Korony, który prowadzi przez przepiękny słynny Wąwóz Szopczański. Szlak zaczyna zaraz się przy Schronisku PTTK „Trzy Korony”, poprzez przepiękny wapienny wąwóz, aż na przełęcz Szopka (Chwała Bogu). Na przełęczy, aby dojść do Trzech Koron, należy zejść  na szlak niebieski i po ok 30 min marszu wychodzi się na jeden ze szczytów Trzech Koron - Okrąglicę (882 m)
Karta wstępu na Trzy Korony jest ważna w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie.

INNE W POBLIŻU

Szaflary-Gorący Potok
Bukowina Tatrzańska-Termy
Białka Tatrzańska
Zakopane
Sielska 82, Szlachtowa
Szczawnica 34-460
Telefony kontaktowe:
609 568 687
605 595 666
 
Copyright ©2016 Sielskie Apartamenty, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 1642
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem
free website
built with
kopage